Rozdíl mezi úvěrem a půjčkou
Nemáte dostatek finančních prostředků a rádi byste tento problém na nějakou dobu vyřešili? Jaký je rozdíl mezi úvěrem a půjčkou?
Jestliže nemáte dostatečný příjem, který je tím ideálním řešením, můžete si samozřejmě peníze ještě vypůjčit.
Bohužel, je druhá možnost velmi často problematická v tom, že vám téměř každý půjčí peníze jen za úplatu.
Na půjčování peněz se u nás zaměřují profesionálové a mezi ty patří především bankovní společnosti, menší jsou pak nebankovní společnosti a individuálně potom půjčují soukromí investoři a často lichváři, ovšem poslední skupina se stále zmenšuje a místo nich dnes nastupují moderní nebankovní společnosti.
Jako uživatel, který se v oboru půjček neorientujete (pravděpodobně na to nemáte čas ani chuť), může být často problematické vyznat se ve všech těch finančních pojmech a termínech.
Velmi často se právě v souvislosti s půjčováním peněz objevují termíny jako půjčka, úvěr či úvěrový produkt. Jaké jsou mezi těmito termíny rozdíly a je vůbec rozdíl mezi úvěrem a půjčku?
Půjčka = úvěr
Jaký je rozdíl mezi úvěrem a půjčkou? I když se může zdát používání termínů v některých situacích odlišné, vyjadřují tato dvě slova úplně to stejné.
Jak půjčka tak úvěr znamená vztah mezi věřitelem a dlužníkem, většinou tedy konkrétní částku, která jedna osoba (nebo společnost) poskytne dalšímu uživateli za poplatek.
- Termín úvěr, či úvěrový produkt se využívá častěji přímo v bankách či u nebankovních společností, protože působí profesionálněji.
- Půjčka je pak klasické označení, které je používané hlavně mezi lidmi, ovšem najdete ho i na bankovních letácích či v jejich smlouvách.
Faktický rozdíl zde ovšem není žádný, takže nemusíte přemýšlet o tom, jestli je pro vás rozdíl, když si vezmete půjčku a když úvěr.
Další termíny, které souvisí s půjčováním peněz
Jestliže se chcete v oboru financí vzdělat o něco více, možná byste rádi poznali význam ještě dalších termínů z tohoto oboru.
Často se zde skloňuje například úrok či úroková sazba. V tomhle případě jde o navýšení, většinou v procentech, které určuje to, kolik přeplatíte za vypůjčení si peněz.
Například pokud je úrok 20 % a vy si půjčíte sumu 1000 Kč, potom přeplatíte 200 Kč (tohle je časté například u malých půjček před výplatou.
Místo termínu úrok se často používá označení poplatek a to právě u malých krátkodobých půjček. Poplatek vlastně velmi často vyjadřuje nejen úrokovou sazbu, ale také ještě další náklady, spojené s půjčkou. Může být tedy o něco vyšší než je úrok.
Dobrý příklad poplatku je například u úvěru Japonská půjčka. Zde existuje standardní poplatek 33 Kč za každou půjčenou tisícovku. Ovšem když chcete peníze expresně ještě dnes, pak si můžete připlatit další sumu a to 99 Kč.
Pokud byste tedy chtěli půjčku na 1000 Kč a peníze do 24 hodin, přeplatíte celkově 132 Kč (33 Kč za úrok, 99 Kč za poplatek).
Když už jsme narazili na Japonskou půjčku, můžeme zmínit také výraz bezúročná půjčka. V tomhle případě jde o půjčku, u které neplatíte žádný úrok ani navýšení, celá půjčka je zdarma.
Bezúročná půjčka není v Česku příliš častá, ovšem existuje. V určitých případech lze na bezúročné půjčky narazit mezi krátkodobými malými půjčkami.
Zde totiž firmy lákají klienty na své expresní služby a proto jim nechají první půjčku zdarma, bez úroku. Každý další půjčka je ovšem už úročená a vy pak musíte platit standardní úrok i poplatek.